Haitili çete lideri Jimmy Cherizier: Başbakan istifa etmezse soykırım ya da iç savaşa doğru gideceğiz

T24 Dış Haberler

Haiti’de çete lideri Jimmy Cherizier, Başbakan Ariel Henry‘nin istifa etmemesi halinde iç savaş ve “soykırım” yaşanayacağını söyledi.

Cherizier, son yıllarda Haiti’yi sarsan çete şiddeti dalgasının ana figürlerinden biri olarak öne çıkmıştı. 

Ülkenin büyük bir bölümünü kontrol eden silahlı suç çeteleri, geçen hafta ülke dışındayken başbakanı görevden almak için koordineli bir saldırı başlattı. 

Barbekü adını kullanan ve insan hakları ihlalleri nedeniyle Birleşmiş Milletler yaptırımları altında bulunan 46 yaşındaki eski polis memuru Cherizier, başkent Port-au-Prince’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ariel Henry istifa etmezse, uluslararası toplum onu desteklemeye devam ederse, soykırıma yol açacak bir iç savaşa doğru gideceğiz” dedi.

TIKLAYIN | Haiti’de şiddetin merkezindeki “Barbekü” lakaplı çete lideri Jimmy Cherizier kimdir?

Cherizier, “Haiti ya bir cennet olur ya da hepimiz için bir cehennem. Büyük otellerde yaşayan küçük bir grup zenginin, işçi sınıfı mahallelerinde yaşayan insanların kaderine karar vermesi söz konusu olamaz” diye ekledi.

Çeteler Pazartesi günü geç saatlerde Port-au-Prince’deki Toussaint Louverture Uluslararası Havaalanı dışında polise ateş açmış, onlarca çalışan ve diğer işçiler kurşunlardan kaçmıştı. Havaalanı, okullar ve bankalarla birlikte Salı günü de kapalı kaldı.

Hafta sonu çeteler Haiti’nin en büyük iki hapishanesine baskın düzenleyerek binlerce mahkûmun kaçmasını sağladı.

Cumhurbaşkanı Jovenel Moise‘nin 2021’de suikasta kurban gitmesinin ardından muhalefetle varılan anlaşma uyarınca iktidara gelen Henry’nin, seçimlerin yapılabilmesi için Şubat ayında görevi bırakması gerekiyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x